Charitativní pomoc v Tanzánii - výstavba místní školy

Ráda bych se s Vámi podělila o příběh můj a mé kamarádky, která v současné době působí v Tanzánii.

Jednoho dne mi má kamarádka sdělila, že v Shelui v Tanzánii uvítají pomoc každého, kdo je ochotný jakýmkoliv způsobem přispět na stavbu školy pro děti. Neváhala jsem a zorganizovala jsem ve škole Velikonoční trhy. Mým cílem bylo poskytnout výtěžek z prodeje  právě na stavbu školy v Africe. Rozhodla jsem se tímto způsobem dětem v Tanzánii pomoci, přestože jsem nespolupracovala s žádnou organizací.

Koupila jsem si letenku a o velikonočních prázdninách jsme vyrazila do DAR. Měla jsem s sebou batoh plný didaktických pomůcek, psacích potřeba a stavebnic. Vše jsem zakoupila za vlastní peníze, jelikož jsem měla potřebu přispět na dobrou věc.

V Dar es Salaamu jsem vyměnila české peníze za šilinky. Měla jsem u sebe vysokou částku a myslela jsem jen na to, abych peníze bezpečně dopravila na místo. Čekala mě dvanácti hodinová cesta místním autobusem, které se výrazně prodloužila. Jeli jsme už 24 hodin, kdy jsme v noci museli vystoupit v divoké přírodě. Leželi jsme na zemi a čekali, co se stane. Po několika hodinách nám oznámili, že se můžeme vrátit do autobusu, který měl rozbitá okna. Do tváří nám tak vítr foukal prach z písčité cesty. Usnula jsem a probudil mě hlas mé kamarádky Sheily, která na mě čekala společně s dalšími lidmi, jejichž cílem bylo postavit novou školu. Předala jsem jim obálku s penězi a v ten samý den byl zakoupen materiál na stavbu budovy školy. Bylo skvělé vidět, že jsou peníze okamžitě investovány a nehrozí tak jejich ztráta, jako to někdy u větších organizacích bývá.

V dalších dnech jsem vyučovala žáky a seznamovala jsem místní učitelky, které nemají pedagogické vzdělání, s metodikou a s didaktickými pomůckami. Byly vděčné za každou informaci a podnět.

Místní lidé se nás snažili pohostit, přestože skutečně nemají, co jíst. Strávila jsem v Shelui pár krásných dní ve velmi skromných podmínkách. Lidé jsou tam často i bez vody.

V současné době projekt stavby školy pokračuje a jsem vděčná všem, kteří nyní v Africe dětem pomáhají.

Mgr. Janette Vargaeštók, učitelka Sunny Canadian Inernational School