Teambuilding žáků 6A a 6B u Máchova jezera/ 6A and 6B Teambuilding (6.– 8. 9.2017)


Pátek / Friday

16:15
Sedíme ve vlaku. Vlak má 10 min zpoždění. Předpokládáme, že na Hlavním nádraží budeme asi v  16:50. Těšíme se na vás.

We are in the train which has a 10 minute delay. Therefore we expect to be at the Main station at 4:50 p.m. Looking forward to seeing you again.


11:30
Dnes nás počasí trochu potrápilo, ale poradili jsme si. Na programu byla Crazy olympiáda, tematicky zaměřená skupinová práce s komiksem, odpoledne túra do Doks s návštěvou muzea Čtyřlístek a řezbářský workshop. Večer jsme si společně zazpívali u táboráku. Zítra nás čekají poslední soutěže a hodnocení, ale už teď je jasné, že se nám tu podařilo vytvořit správný tým.

 

The weather is a bit crazy today but we are having fun anyway. First we enjoyed Crazy Olympiad and a group work with comics, and in the afternoon a long walk to Doksy, and unforgettable visit to the Museum of Čtyřlístek.  Last but not least, we participated in a great  wood carving workshop. We spent lovely  evening singing at the campfire. Teambuilding competitions are planned for tomorrow but it is already clear that the mission has been  accomplished  and we are a great team. 






Čtvrtek 8:00 

Šesťáci posílají pozdrav ze stmelovacího pobytu u Máchova jezera. Děti mají za sebou první teambuildingové aktivity a hry, soutěže a také kratší túru na Šibeniční vrch. Počasí nám docela přeje, kromě dvou krátkých přeháněk nás odměnilo nádherným pohledem na Máchovo jezero zalité sluncem. Večer děti rozebíraly, jak má vypadat správná třída, co pro to mohou samy udělat a nekonec si vytvořily i svá vlastní pravidla chování ve třídě. Příjemně unaveni pak všichni docela rychle usnuli. 

Thursday 8:00 am
Our 6th graders are sending many greetings from Mácha's lake. Children are enjoying number of teambuilding games and activities and yesterday they took a short hike to Šibeniční hill. The weather is very pleasant, with the exception of two short rains. Thanks to the nice weather children could enjoy a magnificent view of a Mácháč lake lit by sun. In the evening Sunny children were discussing how a good class should look like, rights and responsibilities of all members and they also prepared their own list of Golden rules. Everybody went to bed happy and tired and felt asleep soon.