Výtěžek Charitativního bazárku podpořil Kliniku popáleninové medicíny nemocnice Královské Vinohrady / Charity Bazaar supported the Burn Center at Kralovske Vinohrady Hospital

Dne 5. 12. 2013 jeli žáci sedmé třídy do popáleninového centra Nemocnice Královské Vinohrady, aby s dětmi s popáleninami oslavili Mikuláše. Jako nadílku předali pacientům dárky, které naše škola získala z Charitativního bazárku.

Byl to srdcervoucí pohled vidět děti v nemocnici s popáleninami. Když jsme předali dárky a viděli jsme jejich šťastný pohled v očích (i jejich maminek, které tam tráví čas s nimi), hned se nám udělalo lépe a měli jsme větší radost z našeho dobrého skutku. Děti vynaložili mnoho energie otevíráním dárků, které jsme jim dali. Dárky jsme předali např. Jakubovi (8 měsíců), Honzíkovi (2 roky), Danielovi (15 let), půlročnímu miminku na jednotce intenzívní peče a mnoha dalším. Mysleli  jsme i na ty, kteří se stanou dalšími nešťastnými pacienty v popáleninovém centru a předali knížky, puzzle, dřevěné hračky a další. Uvědomili jsme si, jak velmi náročnou práci v nemocnici sestřičky i doktoři odvádí. Doufáme, že mají všechny děti z dárků radost.

Poté jsme si povídali s lékaři o nejčastějších důvodech, kvůli kterým popáleniny vznikají. Dostali jsme informační brožury a letáky o prevenci popálenin, které předáme dál našim spolužákům a učitelům. Jsme rádi, že se vedení kliniky někdy příští rok zastaví u nás ve škole a promluví k dětem z naší školy o tom, jak popáleninám předcházet.

Dozvěděli jsme se mimo jiné, že nejčastěji dochází k popáleninám díky neopatrnosti rodičů, kteří nechávají děti bez dozoru (např. při vaření vroucí vody, převrácení polévky, kávy, čaje apod.) a kvůli všetečnosti malých dětí, které mají potřebu vše prozkoumat.

Větší děti se například koupou s elektronikou ve vodě. Také si často asi neuvědomují, že když jim například fén spadne do vody, mohou se nebezpečně popálit.

Hořlaviny a benzín nepatří dětem vůbec do ruky.

Děti nesmějí lézt na stožáry vysokého napětí.

Ale jsou i takové děti, kteří se spálí nešťastnou náhodou. Mezi ně patří patnáctiletý Daniel, kterému vybuchl kotel pod nohama.

Myslíme si, že děti v těchto nemocnicích mají smůlu a zároveň i štěstí, že jejich tragická nehoda nedopadla ještě hůř.

napsali žáci 7.A

1 5 3 4 2

5. 12. 2013 our 7th graders visited Burns centre in Hospital Kralovske Vinohrady to celebrace St. Nicholas with the patients. Te presents were bought from the Charity Bazar that took place at SCIS.

It was heartbreaking to see all these children in hospital. When we gave them presents and saw their happy eyes (and their mums who stay with them) we felt better straight away. We realised how hard it is to work in the hospital. We hope that all children had a better day after we gave them our presents.  

We also had a chat with the doctors about the most common causes of burns . We received information brochures on how to prevent. We will have a discussion at school with our peers and teachers. We are glad that next year doctors from Kralovske Vinohrady will visit also our school. 

written by 7th graders